Egyesületünk 1958-ban alakult Debreceni Víziklubként (2008-ban megrendezésre került az 50 éves találkozónk). Később MHSZ Debreceni Könnyűbúvár Klub, 1992-től pedig Debreceni Búvárklubként fogadjuk a sportolni vágyókat és megrendelőinket.
Kezdetben vízitúrázás keretében, majd később egy kapott palack és reduktor, valamint saját készítésű uszony és szemüveg segítségével megkezdhettük a csend világának megismerését. Gyorsan bővülő tagságunk egyre több helyen csodálhatta meg a mélység szépségeit és vált irigyelt felfedezővé.
Az igazi elismerést az 1970-es nagy árvíz hozta meg klubunknak. E sajnálatos esemény bebizonyította, hogy nem csak kedvtelés a búvárkodás, hanem a különleges képzettség miatt számos területen bevethetőek a búvárok. A sport mellett árvízvédelmi munkákon, karsztvíz kutatásokon, zsilip-tisztításokon edződött csapatunk az ország egyik legnagyobb és legjobban felszerelt búvárklubját hozta létre. A karsztvízkutatás következtében megismerkedtünk a barlangászat rejtelmeivel is. Létrejött barlangász szakosztályunk, ahol barlangászok és búvárok közösen fedezhetik fel a cseppkövek birodalmát.
Ez a másik képesség tett alkalmassá bennünket arra, hogy a búvármunkák után alpintechnikai munkákat is tudjunk végezni. E két szakterület kombinációja olyan munkák elvégzésére tesz alkalmassá bennünket, ami az országban kevés cégnek adatik meg.
Vállalkozásainkat azért végezzük, hogy a színeinkben sportolókat támogatni tudjuk. Uszonyosúszó-, szabadidős búvár- és barlangász- szakosztályainkban valamint a babaúszás keretein belül mintegy 150 gyermek és felnőtt sportol. Élsportolóink rangos helyezéseket érnek el Világ- és Európa Bajnokságokon, Európa kupákon és különböző nemzetközi illetve országos bajnokságokon. Számunkra nem csak az élsport a fontos. 2002-ben indítottuk el a méltán népszerű babaúszás foglalkozásainkat, ezzel teljessé vált a klubban a gyermekek sportolási lehetősége korosztálytól függetlenül.
A búvárkodás és a barlangászat iránt érdeklődőket várjuk klubnapjainkon. (Búvárok: minden hónap első, Barlangászok: minden hónap harmadik péntekjén, 17.00 és 19.00 óra között.)
Uszonyos- és búvárúszóink a Debreceni Sportuszodában edzenek, míg a babaúszás résztvevői a Gyógyfürdő termál részén vesznek részt a foglalkozásainkon. Szeretettel várjuk mindazokat, akik kíváncsiságot és bátorságot éreznek e különleges sportok iránt.
Ujvárosi Péter (elnök)
Minden hónap első péntekje 17 órától.
A klubnapokat a Búvárklub épületében, a Bartók Béla út 60/A. szám alatt tartjuk.
Ujvárosi Péter: +36 (30) 96-76-080
Erdélyi Gabriella: +36 (30) 97-47-640
Ujvárosi Péter (elnök)
Kókai János (elnökségi tag)
Kosina Péter (elnökségi tag)
Péter Zoltán (elnökségi tag)
Kókai Dávid (elnökségi tag)
Farkas Szabolcs (számvizsgáló bizottság elnöke)
Homoki Attila
Debreceni László
Kosina Pál † (örökös tiszteletbeli elnök)
Czakó László
Kókai János
Dr. Mohácsi Sándor
Szegő Ferenc
Tóth Ferenc
Dr. Wórum Ferenc
Kókai Dávid (uszonyosúszó) +36 (30) 31-47-101
Ujvárosi Péter (szabadidő búvár) +36 (30) 96-76-080
Péter Zoltán (barlangász) +36 (30) 97-47-641
Papp Viktória (babaúszás) +36 (20) 27-30-927
Debreceni Búvárklub uszonyosúszó szakosztály
Csoportleírások
Felvételi követelmények:
- minimum 25-25 méter teljesítése mell-, és hátúszásban
- 15 méter hát láb, feltett kézzel/magas tartásban
- 15 méter gyors láb vegyes kartartással, oldal levegővel
A 2014-ben és utána születetteket sikeres felvételi esetén a „kicsi” csoportunkba várjuk, ha pedig még további előkészítésre van szükségük, akkor a megfelelő oktatóhoz irányítjuk.
A 2014 előtt születettek kiemelkedő alap úszástudás esetén kerülhetnek a „középső” csoportunkba, ellenkező esetben pedig a DSI - szintén uszonnyal is úszó - csoportjainak valamelyikében pallérozódhatnak tovább.
Kicsi csoport:
- 7-8-9 éves igazolt, vagy igazolás előtt állógyerekek (2014 és utána születettek), ~20 fő
- felvételi sikeres teljesítése (felvételiztető: Kókai Dávid)
- edzésidőpontok: hétfő-szerda-péntek, 16:30-18:15
- edző: Nagy Gábor, Szabó Anita, Nagy Réka, Mészáros Ákos
A kicsi csoportba kerülők 12 hetes ciklusok szerint kezdik meg az edzéseket, amelyből az első során játékos, kizárólag technikai feladatok során elsajátítják az úszás, és az uszonyosúszás alapjait, megismerkednek a használt eszközökkel, a szárazföldi bemelegítés helyes elvégzésével, erőnléti alapokat kapnak és megtanulnak közösségben, csapatban együtt mozogni, az edzéseket fegyelmezetten, de vidáman végrehajtani.
Az első ciklus után egy felmérő során kiderül, kinek van szüksége még további gyakorlásra (ők újra végigjárják az első, előkészítő ciklust), és ki folytatja a második 12 hetes ciklussal, amely során már az uszonyosúszó minimumvizsga és az „igazolt” státusz megszerzése a cél.
Aki életkorából, vagy úszástudásából adódóan nem áll még készen a második ciklusra, az újrázás során lehetőséget kap, hogy elmélyítse és tovább gyakorolja a már megszerzett alapokat. A folytatás szempontjából ez egy nagyon fontos állomás, minden gyermek egyéni úton és tempóban halad, ehhez pedig ez a rendszer kiváló lehetőséget biztosít.
A második 12 hetes ciklus elteltével következik a minimum vizsga és felmérő, ahol a sikeres teljesítés esetén elindítjuk az igazolási folyamatot, a gyermek pedig a középső, versenyzői csoportba kerül. A minimum vizsga alkalmával a gyerekek magasabb szintű technikai feladatok mellett már képesek lesznek az uszonyos gyorsúszás, az uszonyos delfin úszás és az uszonyos pillangóúszás helyes végrehajtására is.
Amennyiben további gyakorlásra van még szükség, a második ciklus is újrajárható, egészen addig, amíg a gyermek életkora erre lehetőséget enged. (Természetesen itt már rugalmasabbak vagyunk, nem húzunk az induláshoz hasonló, éles életkori vonalat.)
Kicsi+ csoport:
- 10-11-12 éves 2011-2012-2013-ban születetett versenyzők, ~15 fő
- igazolással rendelkezők
- edzésidőpontok: minden hétköznap 16:15-18:15
A kicsi és a kicsi+ csoportoknál a tudásszint felülírhatja az életkort!
- edző: Nagy Gábor, Szabó Anita, Nagy Réka, Mészáros Ákos
A Kicsi+ csoportban szintén 12 hetes ciklusokkal készülnek a gyerekek, amelyek során a további technikai képzés mellett egyre nagyobb teret kap az erőnléti, állóképességbeli fejlesztés, a megfelelő versenytechnika kialakítás, illetve a versenyekre és különböző távokra vonatkozó taktika és úszási sebesség megismerése.
A 12-13 éves kor elérésekor (azaz a serdülő korosztályba lépéskor) a gyermek újabb választás elé néz:
- az országos minősítési szintidő táblázat alapján arany-ezüst jelvényekkel rendelkezők, az edzéseket megbízhatóan, stabilan látogatók és továbblépni vágyó versenyzőknek - amennyiben az ottani mindenkori létszám ezt lehetővé teszi -, lehetősége nyílik a „nagy” csoportba kerülésre,
- akik pedigmeg felelő jelvényes minősítéssel nem rendelkeznek, és nem szeretnék folytatni a versenyzést, a DSI uszonnyal is úszó csoportjainak valamelyikében folytathatják, ahol heti 2 alkalommal szintén edzésszintű, intenzív foglalkozásokon vehetnek részt
Középső csoport:
- 13-14-15 éves versenyzők (2010-ben és korábban születettek), ~12 fő
- igazolással rendelkezők
- edzésidőpontok: kedd-csütörtök 16:30-18:15
- edző: Csapó-Nagy Ágnes
A középső csoportban szintén 12 hetes ciklusokkal készülnek a gyerekek, amelyek során folytatódik a további technikai képzés mellett az erőnléti, állóképesség beli fejlesztés, a megfelelő versenytechnika kialakítás, illetve a versenyekre és különböző távokra vonatkozó taktika és úszási sebesség megismerése.
Nagy csoport:
- 14 éves és idősebb versenyzők, ~12 fő
- igazolással rendelkeznek
- edzésidőpontok: minden hétköznap reggel 6:00-7:00 és délután 15:00-17:30
- edző: Kókai Dávid, Darók Patrik
A „nagy” csoportba szigorú követelmények teljesítése útján, jelvényes időeredményekkel, és az uszonyosúszó élversenyzői életforma vállalásával lehet felvételt nyerni. Életkortól függően a versenyzők napi 2 edzésen is részt vesznek, valamint edzőtáborokban és rendszeres hazai és nemzetközi versenyeken is érdekeltek.
Szenior csoport:
- 25 és 99 éves kor között, ~15 fő
- szenior igazolással rendelkeznek (vagy nyitottak rá)
- edzésidőpontok: kedd és csütörtök 17:30-18:15
- edző: Nagy Réka
A szenior csoportban előnyt élveznek a nálunk sportoló gyerekek szülei, de amennyiben a létszám engedi, „külsős” felnőtteket is szívesen látunk a csapatban. Az uszonnyal végzett edzések során hetente kétszer kellemesen átmozgatják magukat a csapat tagjai, valamint évente 2-3 alkalommal uszonyosúszó szenior versenyeken is részt vesznek. Összetartó, jó közösséget alkotnak, közös összejövetelek, főzések, kirándulások színesítik a mindennapjaikat.
Búváraink minden hónap első pénteki napján 17 órától klubnapot tartanak. A téli időszakban általában a meleg égövi búvárkodásról készült videókat, fényképeket nézzük meg, míg nyáron kötetlen szalonnasütés, főzés közben beszéljük meg a különböző túraajánlatokat illetve hallgatjuk társaink élménybeszámolóit. Szeretettel várunk vidám csapatunkba minden gyakorló búvárt és azokat is, akik még csak kacérkodnak a víz alatti világgal!
Pécsi búvár barátaink nyáron havonta szerveznek adriai túrákat, ahova tőlünk is szívesen várnak jelentkezőket. Saját szervezésben már hagyománnyá válik a novemberi Vörös-tengeri búvárszafari, ahonnan mindig szép élményekkel térünk haza. Nyáron búvároktatónk vezetésével rendszeres merülési lehetőség kínálkozik a klubtagoknak Nyékládházán. 2006 nyarán első alkalommal rendeztük meg egyhetes búvártáborunkat gyakorló búvárok számára.
A búvárkodáshoz jogosítvány szükséges. A nemzetközi minősítést adó iskolarendszerek elsősorban hobbi- és sportbúvárok oktatására jöttek létre, így egy-egy szinten annyi tananyagot tartalmaznak, amennyi a biztonságos merüléshez elengedhetetlen. Így lehetséges, hogy egy búvártanfolyam kezdőknek akár egy hét alatt is elvégezhető. Elméleti, uszodai, majd nyíltvízi képzésen veszel részt, és persze mindehhez nem kell profi úszónak sem lenned, hiszen e sport kikapcsolódásról, relaxációról szól, nem pedig komoly fizikai megeröltetésről. A végzett búvár fényképes igazolványával a kezében, szinte az egész világon merülhet egyénileg és szervezett búvárcsoporttal egyaránt. Búvárfelszerelést kölcsönözhet, részt vehet hajós merüléseken, a búvárbázisokon feltöltetheti palackját.
A Debreceni Búvárklub a világ legismertebb nemzetközi oktatási rendszerében - PADI - képez búvárokat a kezdőtől a hivatásos szintig. Célunk, hogy a búvárkodás élményét, a vízalatti természetet minél többen megismerjék és megszeressék. Színvonalas képzéssel szeretnénk hozzájárulni, hogy e csodálatos sportot mindenki teljes biztonsággal élvezhesse mind Magyarországon, mind külföldön.
A nyíltvízi búvártanfolyam elvégzése a búvárrá válás első lépcsőfoka. A tanfolyam medencés képzésből, elméleti oktatásból és vizsgából, majd 4 nyíltvízi merülésből áll, és egy hét alatt el is végezhető.
PADI Open Water Diverként jogod van:
Képzettséged és gyakorlatod határán belül önállóan merülni.
Levegőtöltést és egyéb búvárszolgáltatásokat igénybe venni, valamint légzőkészülékes felszerelést bérelni bárhol világszerte.
Nyílt vizi dekompresszió nélküli merülést végrehajtani 18 méteres mélységig és naplózni, merülőtársi rendszerben és a képzettséged adta határokon belül.
Búvártovábbképzéseken vehetsz részt PADI Advanced Open Water Diver-i (Haladó nyílt vizi búvári), vagy PADI specialitás tanfolyamok keretében.
Haladó búvár (Advanced Open Water Diver)
Míg a nyíltvízi búvárképzés során a tanfolyam résztvevői a biztonságos merülés elemeit sajátítják el, a haladó búvártanfolyam elsősorban már a vízi környezetre koncentrál. Ennek megfelelően a haladó búvárképzés 5 "kalandmerülést" tartalmaz, köztük kötelezően egy mélymerülést és egy navigációs merülést. A haladó búvárbizonyítvány 30 méterig tervezett merülésre jogosít fel.
Míg a nyíltvízi búvártanfolyam során először - saját magunkra figyelve - a biztonságos merülési technikát sajátítjuk el, majd a haladó tanfolyamon már a környezetre koncentrálunk, a mentőbúvár-tanfolyam eggyel tovább lép: a hangsúly a többi merülőtársra helyeződik. Mit tegyünk szükséghelyzetek esetén? Mit tegyünk, ha merülés után valaki hiányzik a csoportból? Hogyan segítsünk a bajba jutott búváron a víz alatt és a felszínen? Melyek a legfontosabb elsősegély-technikák? - ilyen és hasonló, fontos kérdések megoldására készít fel a mentőbúvár-tanfolyam, mely elsősegély tanfolyammal egészül ki.
A Divemaster képzés a professzionális búvárrá válás első fokozata. A tanfolyam során komoly elméleti képzésben vesznek részt a növendékek, mely összetettebb gyakorlati feladatok elvégzésével egészül ki. A búvármesterek a merülés gyakorlati elemeit demonstrációs szinten sajátítják el, és képesek lesznek bizonyos oktatási tevékenységekben részt venni, illetve önállóan búvártúrát vezetni/szervezni. A búvármester-tanfolyam elvégzése a búvárként történő munkavégzés alapfeltétele. JN0-102 exam 070-462 exam 220-702 exam
Név: Ujvárosi Péter
Telefon: +36 (30) 943-0634
E-mail:
Ez az e-mail cím a spamrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
28
október